İTA Tekstil AR-GE Merkezi İçin Türk Alman İşbirliği Kuruldu

İTHİB'İN Önderliğinde Akdeniz, Ege, Uludağ Ve Güneydoğu Anadolu Tekstil İhracatçıları Birliklerinin ortak olduğu İstanbul Tekstil Araştırma Eğitim ve Danışmanlık A.Ş.'nin kuruluşu için imzalar atıldı.

Dört yıl önce İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından çalışmalarına başlanılan  İTA – İstanbul Tekstil Araştırma ve Geliştirme Merkezi'ne yönelik Almanya'nın Aachen Üniversitesi ve bu üniversitenin bir iştiraki olan “ITA Institut für Textiltechnik der RWTH Aachen University” ile know-how transferi ve ikili işbirliği imkânları kapsamında görüşmeler yapılmış, netice itibariyle de know-how transferi konusunda Türk – Alman mutabakatı sağlanmıştır. Bu kapsamda 22 Ekim 2015 tarihinde İstanbul'da TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zeki Kıvanç, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı M. Sabri Ünlütürk, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle, Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet Akalın ve ITA Institut für Textiltechnik der RWTH Aachen University'nin Enstitü Müdürü Thomas Gries ile 3T GmbH Aachen Genel Müdürü Uwe Merklein'ın katılımlarıyla işbirliği protokolü imzalandı.

İTHİB Başkanı İsmail Gülle önderliğinde ilerleyen proje, diğer birliklerin de katılımıyla yalnızca İstanbul'a değil, Türkiye'nin tüm bölgelerine hizmet sağlayacak bir mekanizmaya döndü. Tekstil sektöründe Ar-Ge çalışmalarını artırmak amacıyla Marmara Üniversitesi ile Aachen Üniversitesi arasında da çalışma imkanı oluşturulmuş oldu.

Almanya Aachen Üniversitesi Tekstil Teknolojileri Enstitüsü ile 2009 yılından bu yana müzakereleri devam eden teknoloji transferine ilişkin müzakerelerin olumlu şekilde sonuçlanmasıyla Türkiye tekstil sektörüne büyük rekabet gücü katacak olan proje imza aşamasına geldi.

Aachen Tekstil Teknolojileri Enstitüsü tarafından 2015 yılı itibarıyla yürütülen Ar-Ge projesi satışlarının toplam değeri 15 milyon Euro'yu buluyor. Bu satışların yüzde 30'u doğrudan sanayicilere yapılan projelerden oluşuyor. Enstitünün Türkiye'de devam etmekte olan Ar-Ge projelerinin satış cirosu 1,3 milyon Euro olup, proje sahipleri arasında ISKO, Kordsa, Spinteks, THY, Tırsan, Arçelik gibi firmalar bulunuyor. Teknoloji transferinin gerçekleşmesiyle yenilikçi tekstil uygulamalarına ihtiyaç duyan Türk firmaları, bu çalışmalarını İstanbul Tekstil Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nde yaptırabilecek.

Protokol imza töreninde yaptığı konuşmasında Türkiye'nin yüzyıllara dayanan geleneksel tekstil bilgi ve becerisinin varlığına değinen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, projenin hem üniversite sanayi iş birliğini barındırması hem de ihracatçı birliklerinin bu proje içinde olmasının Ar-Ge, inovasyon konusunda sektöre fayda sağlayacağını ifade etti.

İmza töreninde konuşan İTHİB Başkanı İsmail Gülle ise “Hepimiz katma değerli ihracat yapma, tasarım ve Ar-Ge'nin önemini her konuşmamızda vurguluyoruz. Bugün bunu gerçekleştirecek merkezi alt yapıyı kurmanın mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. Projenin sadece İstanbul'a değil, tüm birliklere hizmet edeceğini söyleyen İsmail Gülle, çok mücadele ettiklerini belirterek, “Bundan sonraki süreçte, Türkiye'deki tüm tekstil sektörünün bu projeye inanması, sahip çıkması gerekiyor” dedi. Projenin 2023 hedeflerine çok büyük hizmet edeceğini söyleyen İsmail Gülle, Türkiye'yi dünyadaki değişim ve dönüşümü anlayarak hizmet eden bir merkeze dönüştüreceklerini belirtti.

Ortak hedefler doğrultusunda bir araya geldiklerini söyleyen Aachen Üniversitesi'nden Öğretim Üyesi Prof. Dr. Thomas Gries, “Ortak değerlerimiz saygı, güven ve mükemmeliyet ve tabii ki birbirini tamamlayan güçlerimiz ortak yürüdüğümüz bu yolun temelini oluşturuyor. Bizim iş birliğimiz araştırmayı zenginleştirecek. Hem tekstil endüstrisi hem tekstil makineleri yapımı için bu işbirliği önemli. Bu işbirliğimizin sonucu bir deniz feneri gibi yolumuzu aydınlatacak. İsmail Gülle bu işin başındaki isim. Kendisi olmasaydı tüm birlikleri biraraya getirmemiz mümkün olmayacaktı.”dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sabri Ünlütürk de konuşmasında böyle bir projede birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu belirtti. “Sektörümüzün sürdürülebilir olması için en temel aracımız Ar-Ge” diye konuşan Sabri Ünlütürk, “İzmir'de de biz yaklaşık 1 yıldır Ar-Ge merkezi kurmak için çaba sarf ediyoruz. Bu Ar-Ge merkezlerinin sayısını Türkiye'de bölgesel olarak artırıp belki yine bölgesel görevlerle işbirlikleri yaparak, hep birlikte tekstil sektörümüzün bir adım daha yukarı çıkmasında, katma değerli ürün üretme yolundaki hedefe ulaşmamızda hızlandırıcı rol oynayacağına büyük bir inancım var. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hep beraber bu merkezin başarılı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Protokol imza toplantısında konuşan Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Zeki Kıvanç, projeyi ilk duyduğu andan itibaren hissettiği heyecanı paylaşarak, tekstil sektörünün ileriye gitmesi için ellerinden ne geliyorsa yapacaklarını belirtti. Ar-Ge merkezlerini yerinde incelediklerini ifade eden Zeki Kıvanç, çok beğendiklerini belirterek, bu merkezlerden İstanbul'da, İzmir'de, Adana'da, Bursa'da olmak üzere Türkiye'de tekstil sektörünün ağırlıkta olduğu illerde, üniversite işbirlikleriyle beraber gerçekleştirme temennisinde bulundu. Kıvanç, “Artık herkes biliyor ki Ar-Ge ve inovasyonun olmadığı hiçbir iş başarılı olmuyor, katma değer üretilemiyor. Umarım tekstil sektöründe Ar-Ge merkezlerimiz çoğalır” dedi.

Projenin Türkiye Sorumlusu Bayram Aslan da Türkiye'nin Ar-Ge potansiyeline rağmen bunu kullanamadığına dikkat çekti. Bayram Aslan, “Bunun birçok sebebi var. En başında da Ar-Ge nediri bilmememiz geliyor. Ar-Ge merkezlerini kullanamıyoruz. Bu birliktelikle sektörümüz daha fazla Ar-Ge yapacak” diye konuştu. Aslan, şöyle devam etti: “Sürekli üniversite sanayi işbirliğinden bahsediyoruz, burada sadece bir tane üniversite yok. Birçok üniversite var. Sadece İstanbul tekstil sektörü yok, bütün Türkiye'deki tekstil sektörleri var. Dolayısıyla buradan bir şeyler çıkması gerekli. Asıl iş bundan sonra başlıyor. Projeye Türkiye projesi olarak başlamıştık. Nihayetinde Türkiye projesi de oldu. Umut ediyorum ki sektörümüze ve ülkemize hayırlı olur” dedi.

İmzaların atılmasıyla ilk araştırma projelerinin 2016 yılı başından itibaren başlaması hedefleniyor. Bu kapsamda Avrupa Birliği Horizon 2020 Çerçeve Programı kapsamında sunulmak üzere hazırlanmış olan 14 milyon Euro bütçeli, ön çalışması tamamlanmış 3 projede Türk ortakların payı 1,7 milyon Euro'yu buluyor. İşbirliğinin hayata geçmesi durumunda söz konusu projeler İstanbul'daki merkez tarafından gerçekleştirilecek. Enstitü halen faaliyetlerine 5'i Almanya'da yerleşik üçüncü jenerasyon Türk olmak üzere 110 araştırma görevlisi bilim adamı ve yine 15'i Türk olmak üzere 65 teknisyen ve 200 lisans öğrencisi araştırma asistanı ile devam ediyor. Proje ile Almanya'da yetişmiş genç Türk bilim insanlarının Türkiye'ye dönüşlerinin sağlanması, ayrıca bu bilim insanlarının Türk araştırmacılarına ileri teknoloji proje planlama ve uygulama konusunda önderlik edebilecekleri ortam sağlanması hedeflerden bir diğeridir.

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ