Mısırlı Konfeksiyon ve Ev Tekstili Sanayicilerinden İşbirliği Daveti

Mısır Konfeksiyon ve Ev Tekstili Sanayi Odası (ECAHT) Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Abd El Salam ve beraberindeki heyet, 16 Haziran Perşembe günü İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle'yi ziyaret ederek Mısır ile işbirliğinin arttırılması talebinde bulundu.

 

ECAHT Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Abd El Salam, Mısır pazarında Türkiye'nin yanı sıra Çin'in de etkili olduğunu, ancak Mısırlı konfeksiyon ve ev tekstili üreticileri olarak Türk kumaşını tercih ettiklerini ifade etti. İki ülke arasındaki işbirliğini arttırmak üzere Türk tekstilcilerini ülkelerine davet eden Başkan Salam, Mısır hükümeti nezdinde de Türk ihraç ürünlerine yönelik gümrük tarifelerinin ve teknik engellerin kaldırılması yönünde girişimde bulunduklarını ve hükümetten söz aldıklarını müjdeledi.

 

Mısır konfeksiyon ve ev tekstili sanayisi olarak, kalitesi ve tasarımlarıyla dünya çapında rekabetçiliğe sahip Türk tekstil sektörüyle işbirliği sayesinde sanayilerinin gelişebileceğini vurgulayan Salam, kültürel ve sosyal açıdan Türkiye ile Mısır'ın yakın olan ilişkilerinin ticarete de yansıması gerektiğini ifade etti.

 

İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, Mısır ile Türkiye arasındaki dostluk ortamının ticaretin arttırılmasına katkıda bulunduğunu belirterek Başkan Salam ve beraberindeki Mısır heyetinin ziyaretlerinden Türk tekstil sektörü adına memnun olduklarını belirtti. Başkan Salam'ın Mısır'a yönelik ticaret heyeti düzenlenmesi yönündeki davetini kabul eden Başkan Gülle, çalışmaların biran önce başlatılmasını istedi.

 

Mısır ile Türkiye arasında 1 Mart 2007 tarihinden itibaren yürürlükte olan Serbest Ticaret Anlaşması, iki ülke arasındaki ticaret hacmine olumlu katkıda bulunuyor. Ancak Mısır'a 2015 yılında yaklaşık 265 milyon Dolar değerinde tekstil hammaddeleri ve ev tekstili ihracatına karşılık, Mısır'dan yapılan ithalat, ihracatımızın üzerinde.

 

Türkiye'nin 13'üncü büyük tekstil ürünleri ihracat pazarı olan Mısır'ın son dönemde gümrüklerinde uygulamaya koyduğu kayıt sistemi ve ithalatı azaltmayı esas alan ticaret politikaları, bu ülkeye yapılan ihracatımızı olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla, Mısır heyetinin ziyareti iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin iyileştirilmesi ve ikili ticarette karşılaşılan sorunların giderilmesi açısından önem taşıyor.

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ