13. İTHİB İstanbul Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması Finalinde Büyük Ödüller Sahiplerini Buldu

13. İTHİB İstanbul Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması Finalinde Büyük Ödüller Sahiplerini Buldu

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz'ün ev sahipliğinde bu yıl 13. sü düzenlenen İstanbul İTHİB Uluslararası Tasarım Yarışması final gecesi 20 Kasım 2018 tarihinde, Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Fatih Metin’in teşrifleri, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle'nin yanı sıra tekstil, iş, moda ve sanat dünyasından çok sayıda ismin katılımıyla gerçekleşti.

Yarışmanın ödül törenine katılan T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “Güçlü ekonominin lokomotifi ihracat. İhracatın gözbebeği de tekstil sektörü. Ülkemizin ekonomisini büyümesi anlamında katma değerli ürünlere ihtiyacımız var. Tasarım yarışmaları için çok ciddi teşvik veriyoruz. Tasarımda desteklediğimiz yaklaşık 500 firma var. Toplamda 143 öğrencinin de yurt dışında eğitimlerini destekliyoruz. Bu yarışmada ödül alan gençlerin yurtdışında eğitimlerini de biz karşılayacağız.” dedi.

Final gecesinde defile öncesi bir konuşma yapan İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, bugün tekstil ve konfeksiyon üretemeyen hemen hemen hiçbir ülke olmadığı için farklı olmanın gerektiğini işaret ederek fark yaratmanın da AR-GE, tasarım inovasyon kabiliyeti ile mümkün olacağını vurguladı.

Sözlerine devam eden Öksüz “tasarım gücü ancak ve ancak eğitimli insan kaynağı ile ölçülür. Yani ürünlerde katma değeri, sadece sahip olduğunuz yeni makinalar değil; eğitimli insan kaynağı da yaratır! Sektörümüz; markalaşma ve tasarım ile yükselen bir sektör. Bugün Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir katma değerle ihracat gerçekleştiriyorsak, bunu markalaşmaya, tasarıma ve tasarımcıya verdiğimiz önemle elde ediyoruz. Dünya’nın en büyük beşinci, Avrupa Birliği’nin en büyük ikinci kumaş tedarikçisi olan sektörümüz; aynı zamanda AB’deki en büyük rakibimiz Çin’in yaklaşık 2 katı birim fiyatla AB’ye ihracat gerçekleştiriyor. Gururla söylüyorum ki; tasarımcılarımızın ve tasarım gücümüzün bu başarıdaki payı çok yüksektir. Türkiye Tekstil ihracatçılarının lider kuruluşu İTHİB olarak gerçekleştirdiğimiz tasarım yarışmaları ile; Türkiye’nin küresel rekabet gücüne güç katmakta kararlıyız.

Bu amaçla; yaratıcı, genç ve dinamik moda tasarımcılarını sektörümüze kazandırmak amacıyla, 13 yıldır aralıksız İTHİB Kumaş Tasarım Yarışması’nı düzenliyoruz. Her geçen yıl artan ilginin neticesinde bu yıl başvuru sayısı 250’yi aşmış durumda. Uluslararası alanda gerçekleştirdiğimiz tasarım yarışmamız; İtalya, Almanya, ABD, Filistin, İngiltere ve Rusya başta olmak üzere 10’dan fazla ülkeden yaklaşık 60 yabancı başvuru aldı. Bu da sektörümüzün dünya genelinde gördüğü büyük ilginin ve yarışmamızın uluslararası bilinirliğinin en açık kanıtı.” diye konuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “İlkini başlattığımız Kumaş Tasarım Yarışması’nın bugün 13’üncüsü yapılıyor. Geldiğimiz noktada aldığımız yol gerçekten çok büyük. Türkiye olarak gideceğimiz yolu biliyoruz ve bu yolda çok mesafe kaydettik. Katma değerli ürünlerle değer yaratmaya devam ediyoruz. Bu ülkenin geleceği tasarımda, Ar-Ge’de, inovasyonda. Ülkemizin bunu yapacak alt yapısı, kadroları, üniversiteleri ve gençleri var. Ülkemizin hedeflerini gerçekleştirmek için gece gündüz çalışan ihracatçılarız. İhracat bu ülkenin geleceği.” dedi.

13. İTHİB İstanbul Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması kapsamında, birinciye 10 bin, ikinciye 5 bin ve üçüncüye 2 bin 500 avro olmak üzere toplam 17 bin 500 avroluk para ödülü verildi ve tasarımlarına katkıda bulunmak amacıyla dikiş makinesi de hediye edildi. Tekstilde yaratıcılığı geliştirerek katma değeri artırmak amacıyla düzenlenen yarışmada birinciliği elde eden İpek Aslanboy ödülünü Ticaret Bakan Yardımcımız Sn. Fatih Metin’in elinden aldı. Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nü tamamlayan Aslanboy; tasarımında bazı Kızılderili kabilelerce gözle görülmez gizemli bir güç olarak nitelendirilen “Manitu” ruhundan ilham aldı.

Yarışmada ikinci olan Ayşe Durmaz’a TİM Başkanımız Sn. İsmail Gülle, üçüncülüğü elde eden Hümeyra Yılmaz’a ise Eximbank Genel Müdürü Sn. Adnan Yıldırım ödüllerini takdim etti. Tören kapsamında tüm yarışmacıların tasarımları, modacı Hakan Akkaya'nın sunumu ile düzenlenen defilede sergilendi. Gecenin sonunda ise ünlü DJ Ozan Doğulu performans sergiledi.