Eximbank Bilgilendirme Toplantısı

Eximbank Bilgilendirme Toplantısı

5 Temmuz 2017 günü İTHİB, İDMİB ve İHİB organizasyonunda Türk Eximbank yönetimi ihracatçılarımız ile buluşarak istişare toplantısı gerçekleştirilmiştir. Türk Eximbank Genel Müdürü Sn. Adnan YILDIRIM’ın Eximbank’ın ihracatçıya yönelik hizmetleri ve faaliyetlerine ilişkin bilgi verdiği toplantının moderatörlüğünü İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. İsmail GÜLLE üstlenirken İDMİB Başkanı Sn. Mustafa ŞENOCAK da toplantının katılımcıları arasında yer almıştır.

Türk Eximbank Genel Müdürü Sn. Adnan YILDIRIM’ın Eximbank’ın 2017 yılının ilk yarısı itibariyle Türkiye’de ihracata yönelik olarak verilen kredilerin % 41,6’sınını tek başına verdiğini, Eximbank’ın ihracat kredilerinde ilk sırada yer alırken, Türkiye’nin en büyük 11. Bankası olduğunu ifade etmiştir. 2017 yılının ilk altı aylık döneminin sonunda Eximbank’ın ihracatçıya yönelik desteklerinin dolar bazında % 15 arttığını, 2017 sonu itibariye hedeflerinin ülkemiz ihracatının % 26’sını destek kapsamına almak olduğunu belirtmiştir. Türk Eximbank’ının bugün dünyada ihracatçısını en çok destekleyen ikinci Eximbankası olduğunu ifade eden Yıldırım hedeflerinin birinci sıraya yükselmek olduğunu vurgulamıştır. 2017 yılının ilk yarısında Türk Eximbank tarafından sağlanan kredilerin sektörel dağılımı incelendiğinde tekstil ve hazır giyim sektörlerinin % 11,5 pay ile üçüncü büyük sektör olduğunun ifade edildiği toplantıda reeskont kredilerinin Türkiye’nin en uygun maliyetli kredileri olduğu da vurgulanmıştır. Yıldırım Türk Eximbank’ın dünyanın 238 ülkesinde ortalama binde 3,37 gibi bir oranla kredi sigortası hizmeti de verdiğini, alacak sigortası, risk analizi, teminat ve güvence gibi birçok önemli hizmetin Eximbank’ın hizmet ve faaliyetleri arasında yer aldığını da ifade etmiştir. Eximbank’ın limit tahsis sürelerinin hızlanırken, limit verme oranlarının da arttığını vurgulayan Yıldırım sigortalı sevkiyatın 2017 yılında 14 milyar dolar seviyesine ulaşmasını beklediklerini ifade etmiştir. 

İTHİB Başkanı Sn. İsmail GÜLLE Birlik olarak ihracatçılarımızın finansmana erişim konusunu en öncelikli konulardan bir tanesi olarak değerlendirdiklerini bu sebeple sık sık Türk Eximbank ile bir araya gelerek sektörün en üst seviyede bilgilendirilmesi için faaliyetlerine devam ettiklerini vurgulamıştır. Başkanımız Türkiye’de uygulanmakta olan yüksek faizlerin yatırım ve üretim ortamına zarar verdiğini dikkat çekmiş ve ayrıca özellikle alacak sigortalarında limit konusunun önemine değinerek ihracatçının müşterisine güveni doğrultusunda mümkün olan en yüksek limiti alabilmek için Eximbank ile doğrudan görüşerek doğru limitin belirlenmesi için ısrarcı olması gerektiğini vurgulamıştır.

İDMİB Başkanı Sn. Mustafa ŞENOCAK ise özellikle deri ve deri mamulleri sektörünün 2016 yılında önemli zorluklar ile karşı karşıya kaldığını, finansal zorluklar yaşayan ihracatçıların işletme sermayesi açısından da desteğe ihtiyaç duyduğunu, Hükümetimiz tarafından getirilen sicil affının bankaların katı tutumları nedeniyle piyasalarda beklenen olumlu etkinin maalesef yakalanamadığını ifade etmiştir. 

Yoğun bir katılım ile gerçekleştirilen toplantıya İTHİB, İDMİB ve İHİB Yönetim Kurulu üyeleri, sektörlerimizde faaliyet gösteren ihracatçı firmaların temsilcileri ve Türk Eximbank Genel Müdür Yardımcıları ile sektörel derneklerimizin Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri katılmıştır. Soru – cevaplar ile bir çok konunun detayları ile el alındığı toplantıya sektörlerimizde faaliyet gösteren derneklerin Başkanları ve Yönetim Kurulları üyeleri de yoğun bir katılım sağlamıştır.

Toplantıya ayrıca İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkan Yardımcıları Ahmet Şişman ve Şerafettin Demir ile İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Dinç ve Hüseyin Çetin de katılım sağlamışlardır.

Toplantıya iştirak eden sektörel derneklerin Başkanları:

 •  Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği Başkanı Ömer Kadir ARPACI
 • Bayrampaşa Tekstilci ve Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Aydın ERTEN
 • Çorap Sanayicileri Derneği Başkanı Bülent İYİKÜLAH
 • Merter Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Yusuf GECÜ
 • Moda ve Hazırgiyim Federasyonu Başkanı Hüseyin ÖZTÜRK
 • Örme Sanayiciler Derneği Başkanı Fikri KURT
 • Saraciye Sanayicileri derneği Başkanı Cemal AYDIN
 • Tüm İç Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Osman ALYÜZ
 • Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Süleyman GÜRSOY
 • Türkiye Denim Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Nedim ÖZBEK
 • Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Musa EVİN
 • Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Ali Sami AYDIN
 • Türkiye Triko Sanayicileri Derneği Başkanı Mustafa BALKUV
 • Zeytinburnu Tekstil Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Mustafa SARTIK