Tekstil İhracatının Liderleri Ödüllendirildi

Tekstil İhracatının Liderleri Ödüllendirildi

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), 2018 yılında başarılı ihracat gerçekleştiren 1099 ihracatçı firmayı platin, altın, gümüş, bronz ve başarı olmak üzere 5 kategoride “İhracatın Liderleri” ödül töreni ile ödüllendirdi. Düzenlenen törende konuşan İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, sektörün 188 ülkeye 10,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğine dikkat çekerek, “Tekstil sektörü olarak bizlere düşen görev mevcut pazarlarımızda gücümüzü artırıp yeni pazarlara açılmak ve ihracatımızı daha da yukarılara taşımak için gece gündüz çalışmak.” dedi.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), geçtiğimiz yılın başarılı ihracatçılarını “İhracatın Liderleri” ödül töreni ile ödüllendirdi. Düzenlenen törende toplam 1099 ihracatçı firma 5 farklı kategoride ödül aldı.

Ödül töreninin açılışında konuşan İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, ödül alan ihracatçıların çok büyük başarılara imza attığını belirtti. Öksüz, şunları söyledi:

“Tekstil ve hammaddeleri sektörümüzün 2018 yılı itibariyle 188 ülkeye gerçekleştirdiği 10,5 milyar dolarlık ihracata büyük katkı sunan ihracatçılarımızı ödüllendiriyoruz. Ülke ekonomimize önemli ölçüde dış ticaret katkısı veren sektörümüz 11 bin 200 ihracatçısı ile 413 bin kişiye istihdam sağlıyor. Tekstil sektörü olarak bizlere düşen görev mevcut pazarlarımızda gücümüzü arttırıp yeni pazarlara açılmak ve ihracatımızı daha da yukarılara taşımak için gece gündüz çalışmak. Markalaşma, tasarım, Ar-Ge ve inovasyon her zaman önceliğimiz. Bugün tüm Türkiye’de 341 tasarım merkezi varken bunun 62 tanesi tekstil sektöründe. Ayrıca sektörümüzde 71 Ar-Ge merkezine ulaşmış durumdayız. 2018 yılında teknik tekstil ihracatında tarihimizin en yüksek ihracat değeri olan 1 milyar 750 milyon dolara ulaşmış olmamız da bunun en büyük göstergesi. Çok değil 18 yıl önce dünya sıralamasında 13. olan Türk tekstil ve hammaddeleri sektörü hızla yukarı sıralara tırmanmayı başardı. Türkiye, bugün dünyanın 7. Avrupa Birliği’nin ise ikinci büyük tedarikçisi konumunda.”

Türkiye’nin geçmişte üzerinde olan nice “gelişmiş ülkeyi” geçmeyi başardığını kaydeden Öksüz, “Amacımız ülkemizin dünya pazarlarındaki payını daha üst sıralara çıkarmak. Tekstil sektörü dün ve bugün olduğu gibi yarın da en önemli sektörlerden bir tanesi olmaya devam edecektir.” dedi.

Geçtiğimiz hafta YÖK ile imzaladıkları anlaşmaya da değinen Öksüz, “Tekstil Mühendisliğinin Algısının Yükseltilmesi Projesi’ için geçtiğimiz hafta YÖK ile protokolümüzü imzaladık. Sektörümüzün geleceğine yönelik yetişmiş insan gücü ihtiyacının karşılanması amacıyla hayata geçirilen bu projede ilk 80.000 sıralama ile Tekstil Mühendisliği Bölümlerini tercih eden öğrencilerimize İhracatçı Birliklerimiz ve Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası olarak asgari ücrete varan karşılıksız burs imkânı sağlayacağız.” dedi.

TÜRKİYE TEKSTİLDE DÜNYA YEDİNCİSİ

Törende bir konuşma yapan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay da tekstil sektörünün Türkiye ekonomisindeki önemine dikkat çekerek “Tekstil bugün de hala bizim göz bebeğimiz. Türkiye’nin ihracatının toplam dünya ihracatındaki payı 0,9 iken Türkiye’nin tekstil ihracatının toplam dünya tekstil ihracatı içerisindeki payı yüzde 3,1. Türkiye dünya ihracatında 31’inci sırada, tekstilde ise 7’inci sırada. Bu bize rekabet gücümüzün olduğunu gösteriyor. Böylesine önemli bir sektörü ihmal edebilir miyiz? Tekstil sektörünü desteklemeye devam etmeli ve daha da güçlendirmeliyiz. Bu konuda Ticaret Bakanlığı olarak Sayın Bakanımızın da talimatlarıyla tekstil ve konfeksiyon sektörü her zaman göz bebeğimiz olarak kalacak.” dedi.

Geceyi düzenleyen başta Ahmet Öksüz olmak üzere, törende yer alan tüm ihracatçılara teşekkür eden Turagay, “Tekstil sektörümüzü önce 15 milyar dolara, 2023 yılında da 20 – 25 milyar dolarlara taşımayı hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.

TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ PROJESİ DİĞER SEKTÖRLERE DE İLHAM VERECEK

TİM Başkanı İsmail Gülle, tekstil sektörünün tarihsel gelişimine işaret ettiği konuşmasında “1980’de Türkiye’nin ihracatı 2,5 milyar dolar iken bunun 1,5 milyar doları tekstil ve hazır giyimdi. Tekstil sektörü dün vardı, bugün var, yarın da var olacak. 1937 Sümerbank’ın kurulduğu yıl. Aynı zamanda Türkiye’de ihracatçı birliklerinin de kurulduğu bir yıl. O tarihten bu yana Türkiye’nin dış ticaretini ve ihracatçısını sadece ihracatçı birlikleri ve Türkiye İhracatçılar Meclisi temsil etmektedir ve hizmeti de en iyi şekilde vermektedir. Geçen ay Sayın Cumhurbaşkanımızın ağzından ilk defa Nisan ayı ihracatını açıkladık. Yüzde 6’ya yakın artışla Nisan ayı Cumhuriyet tarihinin en yüksek ayı oldu.  İçinde tekstil sektörümüzün de, hazır giyim sektörümüzün de başarılı artışını gördük. Her ay ihracat rekorları kırarak, başarılarımızın üzerine başarı ekleyerek götürüyoruz.” dedi.

İhracatın ve üretimin kolay bir iş olmadığını belirten Gülle, “Bizler bu köprü sektör içerisinde o kadar verimli olma noktasına geldik ki diğer sektörlere de ilham vermeye başladık. Ahmet Öksüz’ü tekstil mühendisliğinin algısının yükseltilmesi ile ilgili gerçekleştirdiği çalışmalardan ve YÖK ile imzalamış oldukları protokolden dolayı tebrik ediyor ve destekliyoruz. Gerçekleştirilen bu protokol diğer sektörleri de etkileyecek ve üniversitelerde tercih sebebi olmalarını sağlayacak bir projedir.”

Platin Ödül alan firmalarımız;

 1. AK-PA TEKSTİL İHRACAT PAZ. A.Ş.
 2. KORDSA TEKNİK TEKSTİL A.Ş.
 3. ZORLU DIŞ TİC. A.Ş.
 4. GREİF EPS TURKEY AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.
 5. KİPAŞ PAZARLAMA VE TİC. A.Ş.
 6. KADİFETEKS MENSUCAT SAN. A.Ş.
 7. TEKSİS TEKSTİL ÜRÜNLERİ PAZARLAMA A.Ş.
 8. ORMO YÜN İPLİK SAN. VE TİC. A.Ş.
 9. KASAR VE DUAL TEKS. SAN. A.Ş.
 10. YÜNSA YÜNLÜ SAN. VE TİC. A.Ş.
 11. CESUR AMBALAJ SAN.VE TİC.A.Ş.
 12. ÇALIK DENİM TEKSTİL SAN.TİC.A.Ş.
 13. NİTTO BENTO BANTÇILIK SAN.VE TİC.A.Ş.
 14. KARBEL TEKSTİL DIŞ TİCARET A.Ş.
 15. ÜNVER TEKSTİL KONF.İML.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
 16. TORAMAN TEKS.DERİ VE İNŞ.SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ
 17. YÜNTEKS TEKS.SAN.VE TİC.LTD. ŞTİ
 18. AYDIN TEKSTİL TİC.VE PAZ.A.Ş.
 19. BOSSA TİC.VE SAN.İŞL.T.A.Ş.
 20. TÜRKMEN GRUP İTH. İHR. DIŞ TİC. A.Ş.
 21. BTD TEKSTİL SAN.TİC.A.Ş.
 22. HYOSUNG İSTANBUL TEKS.LTD.ŞTİ.
 23. İPEK İDROFİL PAMUK SAN.VE TİC. A.Ş.
 24. SEPA MENSUCAT SAN.VE TİC.A.Ş
 25. TGS DIŞ TİC. A.Ş.
 26. ALMODO ALTUNLAR TEKS.SAN.VE TİC.A.Ş
 27. MİRAY TEKS.SAN.VE DIŞ TİC.LTD. ŞTİ
 28. DOĞAN TEKSTİL LTD.ŞTİ

Altın Ödül alan firmalarımız;

 1. TANRIVERDİ MENSUCAT SAN. A.Ş.
 2. ÖZDOKU TEKS. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
 3. ERDEMOĞLU DIŞ TİC. A.Ş.
 4. SÜEDSER TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
 5. ASLANLI ULUSLARARASI TEKS.VE TARIM ÜRÜN. DIŞ TİC. A.Ş.
 6. ÖZDOKUR TEKS. VE AMBALAJ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
 7. CAN TEKSTİL ENTEGRE TESİS. VE TARIM ÜRÜNL. SAN. TİC. A.Ş.
 8. İLERİ GİYİM SAN. VE DIŞ TİC. A.Ş.
 9. SÜPER TEKS. SAN. VE TİC. A.Ş.
 10. AKIN TEKSTİL A.Ş.
 11. SARTEKS ÖRME KUMAŞ TEKS.SAN. TİC.LTD ŞTİ
 12. IŞIL TEKS.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ
 13. BAYDEMİRLER TEKS.SAN.VE TİC. A.Ş
 14. TEKSTOP TEKS.SAN.VE TİC.A.Ş.
 15. COATS (TÜRKİYE) İPLİK SAN.A.Ş
 16. UĞURTEKS TEKS.ÜRÜN.TİC.VE SAN.A.Ş
 17. SAKA KUMAŞ ÖRME TEKS.İNŞ.SAN.DIŞ TİC.A.Ş.
 18. ÖZYURT TEKS.SAN.VE TİC.A.Ş
 19. AYT KUMAŞÇILIK SAN.VE DIŞ TİC. LTD.ŞTİ.
 20. BAHARİYE MENS.SAN.VE TİC.A.Ş
 21. TOPKAPI İPLİK SAN.VE TİC.A.Ş
 22. SUNVISION TEKSTİL AMB.MALZ.SAN.VE TİC.A.Ş.
 23. GÜLLE ENTEGRE TEKS.İŞLET.EMLK. DANIŞM.SAN.VE TİC.A.Ş.
 24. EYMES TEKS.SAN.VE TİC.A.Ş.
 25. EMATEKS BOYA KİMYA TEKS.İNŞ.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
 26. AYCAN TEKS.SAN.VE TİC.A.Ş
 27. KİSBU DOKUSUZ ÖRGÜSÜZ TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
 28. ŞİTEKS DIŞ TİCARET VE TEKSTİL SANAYİ A.Ş.
 29. ATK TEKSTİL SAN.TİC.A.Ş.
 30. VİSKOTEKS ÖRME KUMAŞ SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
 31. ARTA TEKS.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
 32. YAKAR TEKS.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ
 33. AYDIN ÖRME SAN.VE TİC.A.Ş.
 34. FLOKSER TEKS.SAN.VE TİC.A.Ş
 35. FİBERTEX NONWOMENS TEKSTİL SANAYİ VE İHRACAT A.Ş.
 36. ALTINYILDIZ TEKSTİL VE KONFEKSİYON A.Ş.
 37. BYCEYLAN TEKSTİL SAN.DIŞ TİC LTD.ŞTİ.
 38. GARANTİ İPLİK SAN TİC.A.Ş
 39. MERKAS TEKSTİL SAN.VE TİC.A.Ş.
 40. CONFETTİ HALI SANAYİ A.Ş.
 41. RIMTEKS DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ.
 42. EKVATOR TEKSTİL KUMAŞ SAN.VE DIŞ TİC.LTD.ŞTİ.
 43. BABACANTEKS ÖRME SAN.TİC.A.Ş.
 44. DİYENEM KUMAŞ GLOBAL SAN.VE TİC.A.Ş.
 45. HASSAN TEKS.SAN.VE TİC.A.Ş
 46. FİL MAN MADE TEKNİK TEKS. SAN. VE TİC. A.Ş.
 47. TÜRKHAN TEKS.TURZ.NAK.DERİ İNŞ SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ
 48. ŞENOVA TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİC. SAN.LTD.ŞTİ.
 49. KORTEKS MENS.SAN.VE TİC.A.Ş
 50. TAHA PAZ.VE MAĞAZACILIK A.Ş.
 51. İSEV TEKSTİL SAN.VE TİC.A.Ş.

 

İTHİB İhracatın Liderleri 2018 Ödül Töreninde Ödül Alan Diğer Firma Listesi İçin tıklayınız.