TÜRK TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN KIZILAY’A ÖZEL KUMAŞ

TÜRK TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN KIZILAY’A ÖZEL KUMAŞ

TÜRK TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN KIZILAY’A ÖZEL KUMAŞ 

23 Haziran 2017 tarihinde İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Kızılay’a özel olarak üretimini ve tasarımını gerçekleştirdiği kumaşların kamuoyuna tanıtımı için Çırağan Sarayında ünlü isimlerin de iştirak ettiği bir etkinlik düzenlenmiştir.

İTHİB’in dünyanın dört bir yanına yardım elini uzatan Türk Kızılayı’na tasarım ve kumaş desteğinin sağladığı projede; Türk Kızılayı görevlilerinin yardım faaliyetlerinde giydiği kurumsal kıyafetleri, teknik tekstil kumaşı ve modern çizgileriyle İTHİB tarafından yeniden tasarlamıştır. İTHİB, Kızılay Koleksiyonu için başlangıçta 50 bin metre nano teknoloji, anti bakteriyel, nefes alabilen, yanmayan, buruşmayan, terletmeyen kumaş kullanmıştır.

Türk Kızılayı’nın 6.500 çalışanı için teknik tekstil ürünlerinden üretilecek kıyafetlerin üretimi Çorlu’da yapılacaktır. İTHİB’in üstleneceği ve toplam 2 milyon Türk Lirası’na mal projede, Kızılay çalışanlarının Eylül ayından itibaren yeni kıyafetleri ile dünyanın her yerinde yardım faaliyetlerini sürdürmesi planlanmaktadır.

Gülle: “6.500 Kızılay çalışanı yeni kıyafetleri ile farkını ortaya koyacak”

İTHİB ve Türk Kızılayı iş birliğiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan İTHİB Başkanı İsmail Gülle, Dünya markamız Türk Kızılayı görevlilerinin dünyada ülkemizi temsil ederken giydiği kıyafetleri Türkiye’nin kumaşı ve Türkiye’nin tasarımı ile yenilendiğini ifade etmiştir. Türk tekstil sektörü olarak dünyadaki son teknolojik yeniliklerle ürettiğimiz nano teknoloji, antibakteriyel, nefes alabilen, yanmayan, buruşmayan, terletmeyen kumaşlarımızla Kızılayın kurumsal kıyafet imajını tasarladıklarını belirten Gülle; 6.500 çalışanı ile sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada insani yardım hizmetinde model alınan, insanların en zor anlarında yanında oaln Türk Kızılayı’na, Türk tekstilcileri olarak ellerinden geldiği katkıyı göstermek istediklerini ifade etmiştir. İTHİB Başkanı İsmail Gülle konuşmasının devamında; Dünya’nın dört bir yanına Türk yardımseverliğini taşıyan Türk Kızılayı çalışanlarının kutsal görevlerini yerine getirirken hareket kabiliyetini kolaylaştırmayı ve keyifli hale getirmeyi hedeflediklerini dile getirmiştir.  

Türk tekstil sektörü olarak farklı özelliklere sahip teknik tekstil ürünlerini uzun bir süredir ihraç ettiklerini belirten Gülle, bu kadar özelliği bir arda barındıran kumaşın ise ilk olarak Türk Kızılayı’nın ihtiyaçları doğrultusunda İTHİB üyesi Öztek Tekstil tarafından Çorlu’da üretildiğinin altını çizmiştir. Gülle, toplam 2 milyon Türk Lirası’na mal olacak projenin finansmanının ise İTHİB tarafından karşılanacağını ifade etmiştir.  

Kınık: “Türk kumaşı ve tasarımı da insani yardım sektörüne imzasını atacak”

Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık “Ülkemiz ihracatının lokomotifi tekstil sektörümüzle insani yardım ortak paydasında bir kez daha buluştuk. İnsani yardımda çalışma şartları ve koşulları göz önüne alındığında, kan bağışı ve yardım konusunda da olduğu gibi desteğini bir kez daha esirgemeyen İTHİB Başkanı İsmail Gülle’ye teşekkür ediyorum. Bizler de Kızılaycılar olarak sadece ülkemizde değil dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahiplerinin yaralarını sararken milli gururumuz olan Türk tekstili ve tasarımı ürünü olan yeni kıyafetlerimizi üzerindeki kırmızı hilalimizle gururla taşıyacağız. Bu proje sayesinde dünyada ‘Türk Tipi Yardım Modeli’nin yanında Türk kumaşı ve tasarımı da insani yardım sektörüne imzasını atacak’ demiştir.

İTHİB Moda Danışmanı Hakan Akkaya da “8 ayrı tasarımda mont, yelek, pantolon, yağmurluk, polar, basic t-shirt, polo yaka kısa ve uzun kollu t-shirtten oluşan koleksiyonu tasarlarken, Kızılay çalışanlarının insanlara yardım elini uzatırken, konforunu ve işlerini kolaylaştırmasını hayal ettim” demiştir.

Toplantının ardından, ünlü şarkıcı Alişan ve TV Sunucusu Esra Erol, dizi ve sinema oyuncuları Ekin Türkmen ve Barış Murat Yağcı, Hakan Akkaya’nın tasarladığı giysileri, giyerek basın mensuplarına tanıtmışlardır.