Askıya Alma ve Tarife Kontenjanı Hk.

Sayın Üyemiz;

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan bir yazıda, sanayicimizin ihtiyaç duyduğu hammadde ve yarı mamul niteliğindeki sanayi ürünlerine ilişkin her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde yürürlüğe girecek şekilde üretimi olmayan ürünlerde askıya alma, üretim tüketimi karşılamayan ürünlerde ise tarife kontenjanı başvuruları, ülkemiz temsilcilerinin de yer aldığı bir toplantıda Avrupa Komisyonu tarafından müzakere edilerek karara bağlandığı ifade edilmektedir.

 

Bu çerçevede AB ithalat değeri 15.000 Euro’nun altına düştüğü için kırmızı ile renklendirilen eşya ile yine aynı listede karşısında “UK susp. deletion if no EU27 producer” yazan ve Komisyon tarafından 2023 Ocak döneminde listeden çıkartılması öngörülen eşyalara yönelik olarak 2023 yılından sonra da askıya alma uygulamasının devam etmesinin talep edilmesi durumunda ilgili firmaların en geç 04/03/2022 tarihine kadar Ticaret Bakanlığı’na temdit (uzatma) başvurusunda bulunması gerekmektedir.

 

Başvurulara ilişkin bilgi, tarih ve formlara https://www.ticaret.gov.tr/ithalat/askiya-alma-ve-tarife-kontenjani/askiya-alma-sistemi adresinden ulaşılabilmektedir.

 

Tekstil Sektörü kapsamında kırmızı ile belirtilen ürün bilgisi aşağıda sunulmaktadır.

 

tablo içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu

 

Detaylı bilgi için:

 

  • Özge SEZGİN Uzman                          T: 0 312 204 99 25 E: [email protected]
  • Muhammet HARTAVİ Uzman            T: 0 312 204 95 84 E: [email protected]

 

 

Not: Askıya alma sistemine ilişkin detaylı bilgi için 2022/18 sayılı Askıya Alma Sistemine İlişkin Tebliğ (İTHALAT: 2022/18) incelenebilir. Ayrıca listede yer alan ürünlerin özel tanımlı olmasından dolayı, firmalar tarafından GTP’den ziyade ürün tanımlarının incelenip, tanımı karşılayacak ürünlerin üretiminin bulunması durumunda başvuru yapılması önem arz etmektedir.

 

Ek: Liste

 

Saygılarımızla

İlgili Dosyalar

Liste etsg

(2.089893 mb)