Bangladeş – Türkiye Bilgi-İletişim Teknolojileri (ICT) İş Birliği Webinarı  29.03.2022 Hk.

Sayın üyemiz,

 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) alınan bir yazıda DEİK / Türkiye – Bangladeş İş Konseyi ve Bangladesh Hi-Tech Park Authority (BHTPA) iş birliğiyle “Bangladeş – Türkiye Bilgi İletişim Teknolojileri (ICT) İş Birliği” etkinliğinin çevrimiçi olarak 29 Mart 2022 tarihinde 12:00 – 14:00 arasında gerçekleştirileceği ifade edilmektedir. 

Program çerçevesinde Bangladeş Bilgi İletişim Teknolojileri Devlet Bakanı Zunaid Ahmed Palak, T.C. Dakka Büyükelçisi Mustafa Osman Turan, Kıdemli ICT Müsteşarı N M Zeaul Alam, BHTPA Yönetici Direktörü Dr. Bikarna Kumar Ghosh, Keiretsu Melek Yatırımcılar Ağı ve Kitle Fonlama Derneği Başkanı Hulusi Berik, Altınbaş Üniversitesi Dekanı ve Teknopark Kurucu Müdürü Prof. Dr. Oğuz Bayat, Bangladeş Yazılım ve Bilgi Hizmetleri Birliği (BASIS), Bangladeş Call Center ve Outsourcing Birliği (BACCO), Bangladeş e-Ticaret Birliği (e-CAB) gibi kurumların kıdemli temsilcilerinin konuşmacı olarak yer alacakları belirtilmektedir. 

Önde gelen Türk ve Bangladeş ICT firmalarının katılım sağlayacağı etkinlikte iki ülke arasında bilgi-iletişim teknolojileri hizmetleri, yatırım imkanları ve ortak teknoloji geliştirme fırsatlarının değerlendirileceği ifade edilmektedir.

2009 – 2019 arasında yıllık ortalama %7 büyüme kaydederek dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden bir tanesi haline gelen Bangladeş’in Vision2041 hedefleri çerçevesinde ulaşmak istediği orta ve üst gelir grubu ülke seviyesi için önem arz eden “Digital Bangladesh” yaklaşımı açısından teknoloji ve bilgi - iletişim teknolojilerinin büyük önem arz ettiği vurgulanmaktadır. Bu hedefler kapsamında Bangladeş’in sunduğu hizmetlerde en üst seviyede teknolojiden faydalanma, vatandaşların günlük yaşamlarında teknolojinin kullanımının geliştirilmesi, eğitim, sağlık, istihdam, kalkınma, sanayi ve kamu hizmetleri gibi her alanda bilgi- iletişim teknolojilerinin kullanımının geliştirilmesinin planlandığı ifade edilmektedir.  

Türkiye ve Bangladeş arasındaki ikili ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla ICT alanında düzenlenecek söz konusu toplantıya katılım için aşağıda yer alan kayıt formunun doldurulması gerekmektedir.

Kayıt linki: https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_DxHlVaZjQ-yqbL8OTxLt9g

 

Bilgilerinize sunarız.

 

Ek: Taslak Program için tıklayınız.

 

 

 

İlgili Dosyalar

Taslak Program

(0.015734 mb)