Estonya Latitude 59, 18-20 Mayıs 2022, Tallinn Hk.

Sayın üyemiz,

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulundan (DEİK) alınan bir yazıda, DEİK / Türkiye – Estonya İş Konseyi ve Enterprise Estonia iş birliğiyle 18-20 Mayıs 2022 tarihleri arasında Tallinn/Estonya’ya bilgi iletişim teknolojileri (ICT) ve girişimcilik heyeti ziyaretinin gerçekleştirileceği, program çerçevesinde Latitude59 etkinliğine indirimli katılım imkanının sağlanabileceği ifade edilmektedir. 

2020 yılında 23.000$ kişi başına düşen milli gelir seviyesine sahip olan Estonya’nın GDP’sinin yüzde 9’unu bilgi ve iletişim sektörünün oluşturduğu belirtilmiştir.  Ek olarak Estonya kamu ve özel sektör hizmetlerini çevrim içi uygulamalarıyla yürüten dünyadaki ilk ülke olduğu vurgulanmıştır. E-Estonia adıyla elektronik kimlik sistemi aracılığıyla genel seçimler dahil olmak üzere birçok konuda çevrim içi çözümler ile hizmet sağlandığı ifade edilmektedir. Estonya’nın, e-ikamet uygulamasıyla dünya üzerindeki herkese konuma bağlı olmadan çevrim içi iş kurma hakkını güvenli ve erişilebilir şekilde tanıdığı belirtilmektedir. 

The Heritage Foundation’ın Economic Freedom Index verilerine göre 2022 yılında tüm dünyada en özgür 7. ekonomi olan Estonya’nın, yatırım özgürlüğü başlığında Lüksemburg ve Danimarka’nın ardından tüm dünyada 3. sırada yer aldığı belirtilmektedir. Dünya Bankası’nın Doing Business 2020 verilerine göre de iş kurma kolaylığında ise tüm dünyada 14. sırada yer aldığı ifade edilmektedir.

Girişimcilik açısından Avrupa’nın hane başına en çok girişimci firmaya sahip ülkesi olan Estonya’da, Estonya Yatırım Ajansına göre tüm girişimcilerin yüzde 25’ini Estonya vatandaşı olmayan kişilerin oluşturduğu ifade edilmektedir. Estonya’da önde gelen başarılı girişimler arasında Skype, Nortal, Cyber.ee, Defendec.com, TransferWise, Lingvist ve GrabCAD gibi firmaların yer aldığı belirtilmektedir. Siber güvenlik, finans ve ödeme sistemleri, sağlık sektörü, girişimcilik, mobil uygulamalar, çevrim içi çözümler ve endüstriyel uygulamaların önde gelen ICT alanları arasında yer aldığı ifade edilmektedir.

Ziyaret kapsamında 19 Mayıs 2022 tarihinde dünyanın her tarafından katılacak önde gelen yatırımcılar ile girişimcilerin bir araya geleceği Latitude59 etkinliğine 22 Nisan 2022 tarihine kadar indirimli katılım imkanının sağlanacağı ifade edilmektedir. Latitude59 hakkında detaylı bilgi https://latitude59.ee/abouthttp://latitude59.ee/about adresinde yer almaktadır.

Girişimcilik ve bilgi iletişim teknolojileri alanında önemli fırsatların bulunduğu Estonya ziyaretine katılmak isteyen üyelerinizin 22 Nisan 2022 Cuma günü mesai bitimine kadar bağlantıdaki başvuru formunu katılım koşulları çerçevesinde eksiksiz doldurmaları önemle rica olunur.   Latitude59’a katılmak üyelerimizin indirimli biletler için başvuru formunu doldurulmalarını takiben DEİK ile irtibata geçilmeleri ve promosyon kodunu almaları gerekmektedir. 

Bilgilerinize sunarız.

 

Ek: Taslak Program


Detaylı bilgi için irtibat kişisi: 
Enes Engin Dereli, DEİK/ Türkiye- Avrupa İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı 
Tel: 0212 339 50 74
E-posta: [email protected]

İlgili Dosyalar