I OF THE WORLD – LOS ANGELES TİCARET HEYETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ!

3-7 Haziran 2024 tarihleri arasında, Dünya’nın en büyük tekstil ve hazır giyim sektörleri ithalatçısı olan ABD’nin Los Angeles şehrine yönelik olarak, Ticaret Bakanlığı’nın 5973 Sayılı İhracat Destekleri Hakkında Karara İlişkin Genelgeler içindeki Ticaret Heyeti Destekleri kapsamında gerçekleştirildi. İTHİB ve İHKİB iş birliğinde düzenlenen I Of The World – Los Angeles Ticaret Heyeti’ne giyimlik kumaş, konfeksiyon yan sanayi, örme-dokuma giyim ve denim-non denim ürün gruplarında üretici 34 firma katılım sağladı.

ABD’de toplamda 3. kez, Los Angeles’ta ise ilk kez “vertical sourcing” olarak gerçekleştirilen ticaret heyetinin ikili iş görüşmelerine; ABD, Kanada, Kolombiya, Meksika ve Panama’da yerleşik 85 firmadan 124 alıcı firma katılım sağladı. Küresel ölçekli önemli markalarla toplamda 500’ü aşkın ikili iş görüşmesi gerçekleştirilirken, görüşmeler Los Angeles Başkonsolosumuz Sinan KUZUM ve Los Angeles Ticaret Ataşemiz Merve TÜZER KAYA tarafından yerinde incelendi.

Etkinlikle ilgili açıklamalar yapan İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, “Tekstil ve hazır giyim sektörleri olarak ihracatta, istihdamda ve üretimde birbirlerini besleyen iki önemli sektörüz. İki sektörümüzün de ana pazarı olan AB’de yaşanan talep daralması sebebiyle ABD pazarının önemi çok daha arttı. Tekstil sektörü olarak ABD’nin ithalatındaki payımız düzenli olarak artış gösteriyor. Özellikle giyimlik kumaşlarda 2021 yılında %3,6 olan payımız 2023 yılında %5’e kadar yükseldi. Önümüzdeki dönemde de ticaret heyetlerimize devam ederek, ABD’nin ithalatında Türk kumaş sektörü payını orta vadede %10 seviyelerine yükselterek ABD’nin kumaş ithalatında ilk 3’e girmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.