Kamboçya yeni yatırım yasası hk.

Sayın Üyemiz,

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan bir yazıda, Türkiye-Kamboçya 3. Dönem KEK Toplantısı 10-11 Ocak 2023 tarihlerinde Punom Pen’de gerçekleştirildiği, ziyaret kapsamında 12 Ocak 2023 tarihinde DEİK ve Kamboçya Ticaret Odası organizasyonunda düzenlenen yuvarlak masa toplantısında Kamboçya Ticaret Odası yetkililerince yapılan bir sunumla yeni “Kamboçya Krallığı Yatırım Yasası” tanıtıldığı bildirilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin Halk Cumhuriyeti’ne yönelik ticaret politikası çerçevesinde, yabancı şirketlerin tedarik zincirlerinin Asya’da diğer ülkelere kaymasıyla ilginin yöneldiği ülkeler arasında yer alan Kamboçya ekonomisi, yatırımcılara liberal bir ortam sunması, Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) kapsamında birçok pazara tercihli erişimden yararlanması, ASEAN üyeliği ve AFTA (ASEAN Serbest Ticaret Bölgesi) Anlaşması'nın sağladığı düşük tarife imkânı ile öne çıktığı ifade edilmiştir.

Söz konusu Yatırım Yasası'na ilişkin bilgi notu ve Kamboçya Kalkınma Konseyi tarafından hazırlanan özet aşağıda yer alan Ek’ler (1 ve 2) kısmında belirtilmiştir.

Bilgilerinize sunarız.

 

Ek:

1- Yeni Yatırım Yasası Bilgi Notu

2- Kamboçya Kalkınma Konseyi Özet Not