Kamerun’da Düzenlenecek Etkinlikler Hk.

Sayın Üyemiz,

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’den alınan bir yazıda T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıya atıfla, Kamerun’da mukim Yatırım Teşvik Ajansı (Agence de Promotion des Investissements - API) tarafından 17-19 Nisan 2024 tarihleri arasında Douala şehrinde düzenlenecek olan 4. Kamerun Yatırım Forumu ve Yatırım Pazarı hakkında bilgi verilmektedir. 

Yazıda devamla, “Kamerun’da İthal İkame Dürtüsünü Yoğunlaştırmak İçin Tarım ve Balıkçılık Değer Zincirlerinde Üretken Yatırımları Çekmek: Pirinç, Mısır, Balık, Süt ve Palm Yağı Alt Sektörlerine Odaklan” teması altında gerçekleştirilecek olan Forumun amacı, Kamerun’da yukarıda bahsedilen alt sektörlerde kalkınma projelerinin uygulanmasına yönelik doğrudan yabancı yatırımları mobilize etmek ve ithal ikamesi yoluyla ülkenin ticaret dengesindeki açığın azaltılması olarak ifade edilmektedir. 

Söz konusu etkinliğe ve kayıt sürecine ilişkin detaylı bilgilere “https://cif2023.cm/”   internet adresinin yanı sıra, [email protected] e-posta adresinden ya da (+237) 670 305 222 telefon numarasından ulaşılmasının mümkün olduğu bildirilmiştir. 

İlgili etkinliğe ilaveten, Yaounde Ticaret Müşavirliğimizden iletilen bilgilere göre, Maden, Endüstri ve Teknolojik Kalkınma Bakanlığı tarafından düzenlenen 4. Kamerun Uluslararası Madencilik ve Fuar Kongresi (CIMEC 2024) 22-24 Mayıs 2024 tarihleri arasında “Alt bölgede ekonomik büyümenin gelişmesinin bir aracı olarak jeolojik potansiyelden madencilik ve üretime geçiş” teması altında Yaounde şehrinde gerçekleştirileceğini belirtmektedir.

Mezkur yazıda devamla, önde gelen birçok madencilik şirketini, madencilik ve taş ocağı sektörlerindeki uzmanları, hükümet yetkililerini, ulusal ve uluslararası finans kuruluşlarını, sigorta şirketlerini, sondaj ve madencilik ekipmanları üreten şirketleri bir araya getirmesi hedeflenen CIMEC 2024 etkinliğinin; Afrika, Karayip ve Pasifik Ülkeleri Maden ve Jeoloji Bakanları toplantısı ile aynı zamanda gerçekleştirileceği, bu sayede iki etkinliğin madencilik potansiyelini ve iş fırsatlarını ortaya çıkarmada önemli bir fırsat teşkil ettiği vurgulanmaktadır. 

Söz konusu etkinlikle ilgili olarak adı geçen Bakanlığın Jeoloji Birimi Direktörü Kareen OJONG ile [email protected] e-posta adresinden ya da (+237) 674 075 442 numaralı telefon üzerinden iletişime geçilebileceği bildirilmiştir. 

Bilgilerinize sunarız.