Kamerun’un 01.01.2024 Tarihi İle Geçeceği Uygulama Hk.

Sayın Üyemiz,

T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıda, Yaounde Ticaret Müşavirliği tarafından alınan bir yazıya atıfla, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren Kamerun Hükümeti'nin havayolu ile ülkeye gelen yolcular için kesintisiz kontrolün sağlanması amacıyla mobil bir uygulamanın devreye alınacağı ifade edilmektedir. Mezkur uygulama isimlerinin Fransızca için "Douane Cmr"ve İngilizce için "Customs Cmr" olacağı ve anılan uygulamanın "Google Play" ya da "App Store"'dan  indirilebileceği ifade edilmektedir.

Söz konusu uygulamanın, havayollarının seyahat ederken dağıttığı geleneksel kâğıt formların yerini alacağı, uçuş bilgileri, kimlik ve pasaport bilgileri, yolcu beraberi eşya bilgileri, nakit bilgileri ve beyan edilmesi gereken diğer bilgilerin uygulama üzerinden yapılmasına olanak sağladığı ve QR kod şeklinde bir referans numarası oluşturacağı bildirilmiş ve anılan uygulama ile gümrük kontrollerinin geliştirilmesi ve kaçakçılıkla mücadele edilmesinin amaçlandığı dile getirilmektedir.

Diğer taraftan, Kamerun'un son 2 senedir devam eden IMF Uyum Programı kapsamında enflasyon ile mücadele ve IMF tarafından talep edilen bütçe dengesi başlıklarına uyumu kapsamında mezkûr karar ile özellikle ithalatta alınan gümrük vergilerinin kontrollerinin arttırılmasının amaçlandığının düşünüldüğü bilgisi verilmektedir. 

Bu çerçevede, ayrıntılı bilgi almak için ilgili Ticaret Müşavirliğimiz ([email protected]) ile irtibata geçilmesinin faydalı olacağı değerlendirilmekte olmaktadır.

Bilgilerinize sunarız.