Türkiye-Polonya Çalışma Grubu Hk.

Sayın üyemiz,

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan bir yazıda, Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğünden alınan bir yazıya atıfla, 12 Eylül 2022 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye-Polonya Düzenli İstişareler V. Dönem Toplantısı’nda Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet MUŞ ve Polonya Ekonomik Kalkınma ve Teknoloji Bakanı Sayın Waldemar BUDA tarafından ikili ticarette karşılaşılan sorunları ele almak üzere teknik düzeyde bir Çalışma Grubu kurulmasına karar verildiği, 21 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye-Polonya Çalışma Grubu’nun ilk toplantısında, Polonya tarafının gümrük prosedürlerini gündeme getirmiş olduğu ve bir sonraki toplantıda ikili ticarette gümrükler konusunda karşılaşılan sorunların ele alınmasının kararlaştırıldığı ifade edilmektedir.

Bir sonraki toplantının 2023 yılı Ocak ayı sonu veya Şubat ayı başında gerçekleştirilmesi planlanmakta olduğu, mevcut olması halinde ülkemiz firmalarının Polonya gümrüklerinde karşılaştığı problemlere ilişkin bir bilgi notuna ihtiyaç duyulduğu belirtilmektedir. Bu kapsamda, ülkemiz firmalarının Polonya Gümrüklerinde karşılaştıkları sorunlara ilişkin bilgi notuna ihtiyaç duyulmaktadır.

Polonya gümrüklerinde sorun yaşayan firmalarımızın ekte yer alan soru-görüş bildirim formunu doldurarak [email protected] adresine 11 Ocak 2023 tarihine kadar iletmeleri gerekmektedir.

Bilgilerinize sunarız.