I OF THE WORLD – NEW YORK TİCARET HEYETİ BÜYÜK BİR  BAŞARI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ !

Tekstil ve hazır giyim sektörlerinde küresel ölçekte en büyük ithalatçısı konumunda yer alan ABD’ye yönelik olarak, İTHİB ve İHKİB iş birliğinde I Of The World - New York Ticaret Heyeti düzenlendi. 11-15 Mart 2024 tarihleri arasında yapılan heyet, Ticaret Bakanlığı’nın 5973 Sayılı İhracat Destekleri Hakkında Karara İlişkin Genelgeler içindeki Ticaret Heyeti Destekleri kapsamında gerçekleştirildi. 

18 kumaş, 1 adet konfeksiyon yan sanayi ve 20 hazır giyim üreticisi firmanın katılımları ile ikinci kez “vertical sourcing” olarak gerçekleştiren ticaret heyeti ile ihracatçı firmaların ihracat potansiyellerinin artırılması ve ABD pazarında uzun vadede ülkemizin pazar payının yükseltilmesi hedeflendi. 

13-14 Mart 2024 tarihlerinde Venue 417 fuar alanında gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinde; başta ABD’nin farklı eyaletlerinde yerleşik firmalar olmak üzere, Kanada, Kolombiya ve Meksikalı 115 firmadan 170’in üzerinde alıcı firma temsilcisi yer aldı. Toplamda 600’ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirilen heyete küresel ölçekli önemli markalar katıldı. İkili iş görüşmeleri; New York Ticaret Ataşelerimiz Filiz KÖSEYENER, Bilgehan Ramazan CANER ve Osman Nuri GÖKBULUT’un tarafından yerinde incelendi. 

İTHİB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Denizer etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, “Tekstil ve hazır giyim sektörleri olarak, yıllık 30 Milyar $ düzeyinde ihracat yaparak birbirini besleyen iki önemli sektörüz. ABD bizim için en önemli pazarlardan birisi konumunda ve bu pazardan daha fazla pay almak istiyoruz. Son yıllarda ABD’nin ithalatındaki payımız düzenli olarak artış göstererek %5 seviyelerine yükseldi. Ülkemizin ABD’nin kumaş ithalatında ilk 3’e girebilecek potansiyeli olduğuna inanıyoruz. Günümüzde AB pazarı için Türk tekstil ürünleri ne kadar vazgeçilmezse, yakın zamanda ABD’nin ithalatında payımız artırarak vazgeçilmez olmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.