TEKNİK TEKSTİL SEKTÖRÜ TECHTEXTIL FRANKFURT FUARINDA BULUŞTU

Teknik tekstil sektöründe küresel ölçekte en önemli fuar olan ve sektörün referansı olarak gösterilen Techtextil Frankfurt fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı. Fuarda 50 ülkeden 1.495 firma yer aldı. Fuarda İTHİB tarafından 6 kez Milli Katılım Organizasyonu düzenlenirken; Türkiye Pavilyonunda 22 firma yer aldı. 705 metrekare ile tüm zamanların en yüksek alanından oluşan Türkiye Pavilyonu tasarımları ve ürünleri ile ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Fuar, İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, İTHİB Başkan Yardımcısı Ahmet Şişman ve Frankfurt Ataşesi Yusuf Yerkel tarafından ziyaret edildi.

Fuara katılan İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz fuarla ilgili olarak, “Techtextil Frankfurt alanında Avrupa’nın en büyük fuarı. Dolayısıyla bu fuar bizim için çok önemli. Son 10 yılda Türkiye’nin teknik tekstil üretiminde, ihracatında ve yatırımında büyük bir artış ivmesi var. Askeri ürünler, otomotiv, iş güvenliği, dokunmamış mensucat ve yüksek mukavemetli iplikte ülkemiz önemli bir üretici. Firmalarımıza yapılan stant ziyaretlerinde, Türk firma koleksiyonlarının oldukça inovatif ve standartların oldukça üzerine çıkmış olduğunu görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Techtextil Frankfurt Fuarı’nın da katkıları ile teknik tekstil sektöründe orta vadede 5 milyar dolar ihracata ulaşmayı ve en büyük 5 ihracatçı ülke arasına girmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

İTHİB Başkan Yardımcısı Ahmet Şişman ise “Teknik tekstiller, tekstil sektörünün geleceği. Aynı zamanda daha katma değerli tekstil üretiminin ve Ar-Ge çalışmalarının yoğun olarak gerçekleştirildiği bir sektör. Biz de ülkemizi global arenada daha rekabetçi bir seviyeye ulaştırmak amacıyla, yatırım yapmaya devam ediyoruz.” açıklamalarında bulundu.