Tekstil ve Hammaddeleri Sektörü

Tekstil ve Hammaddeleri Sektörü

TÜRK TEKSTİL SEKTÖRÜ

Anadolu coğrafyası binlerce yıldır sadece sayısız kültürün değil; tekstil sektörünün de anavatanı... Türk tekstili; pamuktan ipliğe, iplikten kumaşa, kumaştan hazırgiyime ve konfeksiyon yan sanayiye tekstil sektörünün bütün üretim aşamalarını gerçekleştirebilen dünya üzerindeki birkaç ülkeden biri…

Dünya uygarlık tarihinin ilk ayak sesleri olan Hititler'e ve Asurlular'a kadar uzanan bu hikâye, bugüne ulaşan sanat anlayışının ve geleneğin vazgeçilmezi, tutkusu…

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yılından beri ekonomik devriminin mihenk taşı olan tekstil sektörü; Türkiye için her zaman ayrıcalıklı sektördür. Bugün Türk tekstil sektörü, özel sektöre sağlanan teşvik ve desteklerin de etkisiyle günümüz Türkiye ekonomisinin üretimdeki gücü, krizlerden çıkışın dinamosu, katma değerli ihracatın, istihdamının ve sürdürülebilir büyümenin lokomotif sektörü konumunda.

4 saatlik uçuş mesafesinde, 1,6 milyarlık nüfusa ve 28 trilyon dolarlık toplam GSMH'ye ulaşılabilen Türkiye; sahip olduğu jeostratejik avantajı, sektördeki entegre üretim yapısı ile birleştirerek kısa termin süreleri ile rekabet üstünlüğü sağlamaktadır.

Hammaddeye kolay erişebilen, gelişmiş tekstil terbiye sanayi ve modern altyapıya sahip, küçük siparişler için üretim esnekliği sağlayabilecek birikimde Türk tekstil sektörü; aynı zamanda kalifiye insan kaynağı ile de Türk sanayisinde öncü konumundadır. Perakende sektörü dâhil 2 milyonu aşkın istihdama sahip Türk tekstil sektörü, AB teknik düzenleme ve sosyal standartlarına uygun üretim yapabilmekte; uluslararası tasarım yarışmaları ile ürünlerine katma değer sağlamaktadır.

Dünya'nın en büyük altıncı, AB'nin en büyük ikinci tedarikçisi konumundaki Türk tekstil sektörü; yıllık 10 milyar dolarlık ihracatıyla AB'nin en büyük iplik üretim kapasitesine sahip ve AB'nin en büyük denim tedarikçisi konumundadır.

AB'nin en büyük ikinci dokuma kumaş, üçüncü örme kumaş ve ev tekstili tedarikçisi Türk tekstil sektörü; geleneksel tekstilin yanı sıra nanoteknolojik, yenilikçi, akıllı tekstil ürünleriyle katma değerli ihracatıyla sektöre ivme kazandırarak Türkiye'nin küresel rekabet gücüne güç katmaktadır.

Türk Tekstil Sektörünün gücünü keşfet…